کمال گرایی چیست و درمان کمال گرایی

یادگیری
یادگیری های بی فایده- چرا یادگیری هایمان تبدیل به عمل نمی شود؟
مهر 9, 1395
شاخص گلوکز
گلایسمیک ایندکس ؛ شاخصی ناشناخته که در موفقیت شما موثر است
آبان 1, 1395

کمال گرایی چیست و درمان کمال گرایی

کمال طلبی

کمال گرایی یکی از بزرگترین دشمنان ما برای کسب رضایت و موفقیت در زندگیه و خیلیا بخاطر کمال گرایی روی آرامش رو در زندگیشون نمی بینند.

کمال گرایی چیست؟

کمال گرایی به معنی میل به کمال چیز بدی نیست و لازمه پیشرفت انسان هاست و دلیل بسیاری از دستاوردهای بشر تا الان بوده، اما مشکل کمال گرایی که ازش به عنوان یکی از بزرگترین مشکلات صحبت کردیم، یعنی تمایل داشته باشیم کارهامون از همون اول با استاندارد ۱۰۰ و یا حتی بالاتر از ۱۰۰ انجام بشه و همه چیز کامل باشه و هیچ نقصی نداشته باشه.

شاید با خودتون بگید خب اینکه ایرادی نداره. آدم باید به قصد یه کار با کیفیت و کاملاً استاندارد، کاری رو انجام بده!

بله حرفی نیست و این خواسته غلطی نیست اما وقتی کمال گرایی میشه یه مانع بزرگ برای پیشرفت و موفقیت ما و مشکلات خودش رو نشون میده که ما برای کارهایی که اهمیت چندانی نداره و لزومی نداره خیلی با کیفیت و دقیق انجام بشه هم این حس رو داشته باشیم که کار باید باکیفیت ۱۰۰ انجام بشه و بیش از حد روی کیفیت و استانداردها پافشاری کنیم، از انجام کار در زمان مناسب بازبمونیم و هیچ وقت از انجام کارهایی که می کنیم راضی نباشیم.

وقتی که سوزنمون گیر می کنه که کارها یا باید کامل کامل باشند یا اصلاً نباید انجام بشن و عملاً نتیجه این میشه که چون کارها هیچوقت نمی‌تونن کامل باشن انجام هم نمیشن و فرصتها رو یکی پس از دیگری از دست میدیم.

چرا کمال گراییم؟

 • چون دوست داریم تحت هر شرایطی بهترین باشیم.
 • چون استانداردها و خطوط قرمز زیاد و بعضاً غیر منظقی برای خودمون در نظر گرفتیم و حاضر نیستیم از اون کوتاه بیایم.
 • چون می ترسیم اشتباه کنیم و از تبعات احتمالی شکست واهمه داریم.
 • چون توقع داریم تمام شرایط برای شروع یه کار باید مهیا بشه.
 • چون برامون مهمه که در هر صورتی مورد قبول دیگران واقع بشیم.
 • چون تمایل داریم کارها رو با کیفیت تموم انجام بدیم و دید صفر یا صد داریم به کیفیت انجام کارها.

کمال گرایی

کمال گرایی با ما چه می کند؟

کمال گرایی باعث شکل گرفتن یه دور باطل میشه. به این شکل که فرد کمال گرا وقتی هدف های بلند و همه چی تموم رو برای خودش در نظر می گیره و نمی تونه اون اهداف رو با کیفیت مدنظرش محقق کنه، هر روز رضایت از زندگی، جرات اقدام کردن و عزت نفس و اعتماد به نفسش کمتر و کمتر میشه و اضطراب و افسردگی و درماندگی آموخته شده سراغمون میاد.

چطور کمال گرایی نکنیم؟

مقابله با کمال گرایی – راهکار اول: یادمون باشه مسیر موفقیت پره از شکست های متعدد و شکست بخش غیرقابل انکاری از مسیر موفقیته. اگه اینجوری فکر کنیم دیگه از شکست نمی ترسیم و دنبال جور بودن همه شرایط برای انجام کاری نیستیم. فراموش نکنیم آدم ها در اثر اقدام مکرر و اشتباه کردن و تصحیح کردن اشتباهاتشون و یا درس گرفتن از اشتباهات دیگرانه که موفقیت کسب می کنن و جاودانه میشن نه در اثر یه یک اقدام که نمی دونن آیا باکیفیت میشه یا نه!

مقابله با کمال گرایی – راهکار دوم: یه شاخص و حد پذیرش خطا برای انجام همه کارهامون در نظر بگیریم. مثلا اگه آشپزی می کنیم بگیم در ماه چهل بار غذا درست میکنم، اگه بیست درصدش یعنی هشت بار هم غذا خوب هم نشد برام قابل قبوله. من برای خودم شاخص گذاشتم ده درصد از سخنرانی هام رو هم اگه خراب کنم، یعنی عملکرد خیلی عالییییی داشتم.

مقابله با کمال گرایی – راهکار سوم: کارها رو با هدف انجام با کیفیت نسبی انجام بدیم و کیفیت ۵۰ درصدی کار انجام شده رو با ارزش تر از کاری که بخاطر کمال گرایی انجام ندادیم بدونیم.

مقابله با کمال گرایی – راهکار چهارم: فقط نتیجه یه کار رو به عنوان عامل موفق بودن یه کار ارزیابی نکنیم و اگه حتی کاری رو تموم هم نکردیم ارزشمندتر از کار انجام نشده بدونیم.

مقابله با کمال گرایی – راهکار پنجم: با ترس هامون که باعث میشه کمال گرا باشیم و اقدام نکنیم روبرو بشیم. مثلاً اگه میترسیم که اگه کاری رو انجام بدیم بقیه در موردمون چی فکر می کنن، حتماً اون کار رو انجام بدیم. وقتی انجام بدیم، ترسمون می ریزه و می بینیم اوضاع اصلاً به اون بدی که ما فکر می کردیم نبوده و کمال گرایی باعث شده از کاه، کوه بسازیم.

مقابله با کمال گرایی – راهکار ششم: برای کارهامون مهلت انجام تعیین کنیم و صرف نظر از اینکه شرایط برای انجام کاری مهیا هست یا نه، وقتی مهلتی که تعیین کردیم رسید، حتی اگه بخش اعظم امکاناتی که برای انجام اون کار لازم داشتیم هم فراهم نبود، چند دقیقه مشغول به انجام اون کار بشیم و بقول معروف کار رو زخمی کنیم و منتظر شرایط نشیم. اینطوری می بینیم که در اثر اقدامات هر چند کوچیکمون، چقدر حال و اعتماد به نفسمون بهتر میشه و بعد از مدتی کمال گرایی و وسواس و آرمان گرایی ازمون دور میشه.

امیدوارم همیشه متعهد و مثبت اندیش باشید

سید علی باقرپور

این مقاله را از دست ندهید  یادگیری های بی فایده- چرا یادگیری هایمان تبدیل به عمل نمی شود؟

مدرس و نویسنده در حوزه موفقیت و تحول فردی و سازمانی

سید علی باقرپور

5 دیدگاه

 1. سعید محتشم گفت:

  مرسی از راهکارهای خوبتان
  کمال گرایی مشکل همیشگی من بوده است. امیدوارم بتوانم با انجام راهکارهای ارائه شده این مشکل را برطرف کنم.

 2. نسترن کامیار گفت:

  مقاله خوبی بود
  به دردم خورد

 3. امین4000 گفت:

  جانا سخن از زبان ما میگویی…
  واقعاً حق مطلب رو ادا کردین؛این معضلیه که من به شخصه باهاش گریبان گیرم!
  مرسی از اینکه بهش اشاره کردین و ضمن راهکارهای مناسب،ما رو به سمت این مشکل اساسی معطوف نمودید

 4. به اتمام رساندن یک کار ناقص بهتر از به ثمر نرسیدن ابدی یک کامل کامله! منم این ضعف کمال گرایی رو دارم ولی این جمله رو دائما تکرار میکنم تا بهش غلبه کنم. کارهایی که نقص زیاد داره ولی اگه وایمیستادم تا کامل شه هیچ وقت کامل نمیشد!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت نام دوره رایگان تحول فردی
GET IT NOW
500% MORE SUBSCRIBERS
EFFICIENCY
BOOST YOUR SALES
CREATIVITY
INSPIRE YOUR VISITORS
BE UNIQUE
CREATE UNIQUE POPUPS
دوره صوتی رایگان تحول فردی
یک ساعت محتوای آموزشی شامل
متن آزمایشی توضیحات
دوره صوتی رایگان تحول فردی
یک ساعت محتوای آموزشی شامل
چگونه هدف گذاری کنیم؟
چگونه موثر برنامه ریزی کنیم؟
چگونه بر تنبلی هایمان غلبه کنیم؟
چگونه از زمانمان بیشترین بهره را ببریم؟
چگونه با صرف زمان کمتر، عملکرد بهتری داشته باشیم؟