چگونه فرد متعهدی باشیم؟

چگونه در هر کاری جزء کاری جزء بهترین ها باشیم
چگونه بهترین باشیم؟
خرداد 10, 1395
چرا اقدام نمی کنیم
چرا اقدام نمی کنیم؟ چگونه عملگرا باشیم؟
مرداد 5, 1395

چگونه فرد متعهدی باشیم؟

تعهد شخصی

چگونه فرد متعهدی باشیم؟

خیلی از ما آدما انقدر کارهای شروع کرده و تموم نکرده تو زندگیمون داشتیم که حتی حوصله تصمیم گرفتن راجع به یه موضوع رو هم نداریم. بیشتر می ترسیم از تصمیم گرفتن. گاهی ترجیح میدیم اصلاً تصمیمی نگیریم که یه وقت بخوایم کاری رو شروع کنیم که بعدش یه وقت باز کار رو وسطش ول کنیم و آخرش دچار کاهش اعتماد به نفس و یه بدبینی دیگه به خودمون بشیم. وقتی دیگه حال تصمیم گرفتن، شروع کردن و انجام دادن کاری رو نداریم، چیکار کنیم؟
وقتی نسبت به خودمون انقدر بدبینیم و ناامید چاره چیه؟
چگونه می تونیم تعهدمون رو افزایش بدیم تا کارهایی که شروع می کنیم رو تموم کنیم؟
در این مقاله تا پایان با من همراه باشید. چون قصد دارم چند تا راهکار عملی و کاربردی رو در خصوص اینکه «چگونه فرد متعهدی باشیم؟» خدمتتون عرض کنم.

۱٫ به خود قول مکتوب بدهیم.

تعهد فردیخیلی مواقع کارهایی که می کنیم انجام نمیشه، چون پشتوانه کارمون، یه قول و قرار شفاهیه. اتفاقی که میفته اینه که بعده مدتی یادمون میره یه موقعی قرار بود یه کاری رو انجام بدیم. یا اگه یادمون هم نره، اثر قراری که گذاشتیم با گذشت زمان هر روز کمتر و کمتر میشه.
این یه واقعیته که «کمرنگ ترین جوهرها از قوی ترین حافظه ها ماندگارتر است» وقتی همون قول رو به صورت مکتوب می نویسیم و زیرش امضا می کنیم و میذاریم تو دیدمون، احتمال انجام اون کار به شدت افزایش پیدا می کنه. چون هم هر روز اون قول برامون یادآوری میشه و هم دوست نداریم اعتبار امضامون با انجام ندادن کاری (حتی برای خودمون) کم بشه.

این مقاله را از دست ندهید  مهارت یادگیری- چرا باید یادگیری را یاد بگیریم؟

۲٫ برای خود مهلت انجام کار تعیین کنیم.

یکی از دلایل انجام نشدن کارها اینه که برای خودمون مشخص نکردیم یه کار رو تا کی باید انجام بدیم. مشخص نکردن مهلت انجام کار یعنی صدور مجوز برای انجام کار در زمان نامحدود و این یعنی مهیا کردن شرایط برای انجام نشدن یه کار. تعیین ضرب العجل برای انجام کار ما رو مجبور به برنامه ریزی می کنه حتی اگه تحت فشار قرار بگیریم. در ثانی باعث میشه وارد مسابقه با خودمون بشیم و سعی کنیم برای دست یابی به رضایت درونی بیشتر، هر روز حتی زودتر از مهلت تعیین شده کارها رو انجام بدیم.

۳٫ در پایان هر روز عملکرد خود را بسنجیم.

قول دادن به خودمون، برنامه ریزی کردن و تعیین مهلت انجام کار، در صورتی موثر واقع میشه که در پایان هر روز عملکردمون رو بسنجیم و تحلیل و ریشه یابی کنیم. نقاط ضعفمون رو شناسایی کنیم و برای عدم تکرار این نقاط ضعف در روزهای آینده اقدامات لازم رو پیش بینی و برنامه ریزی کنیم. برای هر روز بهتر شدن اولین کار اینه که متوجه بشیم کجای مسیریم و این فقط با سنجش و تحلیل عملکرد روزانمون محقق میشه. در گام بعدی وقتی حس کنیم داریم به سمت هدف و برنامه ای که ترسیم کردیم پیش میریم، این احساس پیشرفت باعث میشه احتمال تموم نکردن کار به حداقل برسه.

۴٫ به خودمان پاداش دهیم.

پاداش حتی اگه در اوج تجربه و سالمندی هم باشه، شیرین و انگیزه بخشه. تمام آدما ترجیح میدن موفقیتهاشون حتی اگه کوچیک باشه به چشم بیاد و مورد تقدیر واقع بشه. شاید دیگران منتظر موفقیت های بزرگ ما هستند که ما رو تحسین کنند. ایرادی نداره خودمون باید دست به کار بشیم. بعد از هر موفقیت کوچیکی واسه خودمون یه جایزه که حالمون رو بهتر می کنه در نظر بگیریم. حتی اگه اون جایزه خوردن یه میوه باشه بازم اثرش بیشتر از بی تفاوتیه. این جشن های یه نفره لذت ما رو از زندگی افزایش میده، نرخ عدم انجام کارها رو کمتر می کنه و زمینه ساز موفقیت های بزرگتر میشه، همون موفقیت هایی که بقیه نشستن تا ببینن و برامون جشن بگیرن و بهمون پاداش بدن!

این مقاله را از دست ندهید  نظام آراستگی محیط کار (5S) چیست؟

۵٫ به دیگران هم قول بدهیم.

خیلی از ما به خاطر ترس از سرزنش و تنبل قلمداد شدن واهمه داریم از اینکه نزدیکان و وابستگانمون متوجه بشن کاری رو که باید انجام می دادیم، نیمه کاره رها کردیم. پیشنهاد می کنم تا جایی که میشه هزینه عدم انجام یک کار رو برای خودمون بالا ببریم و به افرادی که خیلی نظرشون برامون مهمه و روشون حساب می کنیم قول بدیم که فلان کار رو تا فلان موقع انجام میدیم. بهشون وعده بدیم که منتظر نتایج کاری که می خوایم انجام بدیم، باشن.

۶٫ پایه و همراه پیدا کنیم.

تعهد کاری و شغلییادمه تو دوران نوجوونی یکی از دوستام تا سر کوچه هم که می خواست بره میومد دم در خونمون و می گفت بیا چند دقیقه بریم بیرون نون بخریم و برگردیم، کلاً دنبال مشتری بود که کارهای خودشو انجام بده!! ازش می پرسیدم اگه نتونم بیام چی؟ می گفت منم نمیرم! به رفتار خودمون هم اگه دقت کنیم می بینیم در بسیاری از مواقع اگه همراه و به قول جوونای امروزی پایه داشته باشیم، امکان تداوم و موفقیت تو کارهامون خیلی بیشتر میشه، البته به شرط این که جناب همراه سطح عملکردش حداقل برابر با خودمون باشه، چون کمال همنشین در هر صورت موثره و اگه فرد همراه، انسان تنبلی باشه داستان برعکس میشه و وجودش میشه یه محرکی برای تموم نکردن و نیمه تموم گذاشتن کارها.

این مقاله را از دست ندهید  افزایش تمرکز حواس و راه های آن (چطور تمرکز حواس داشته باشیم)

۷٫ به بهانه هایمان مجال نفس کشیدن ندهیم.

ما منتظریم کارها رو به بهونه های کوچیک و بزرگ کنار بذاریم: آخه نمیشه! یعنی می تونم؟ هر کی این کارو کرده باخته، اصلاً حالشو ندارم … لازمه بهونه هایی که باعث میشه جلوی انجام کارها و پیشرفتمون رو بگیرن رو بشناسیم و براش چاره اندیشی کنیم. یادمون باشه هر موفقیتی بهایی داره که از هزاران بهونه عبور کرده.

۸٫ عاقبت و دستاورد کار و هدف مورد نظر را ببینیم.

وقتی هر روز قله ای که داریم براش تلاش می کنیم رو به خودمون یادآوری کنیم. موقعی که لذت فتح قله و دستاوردهای اون رو تو ذهنمون تصور می کنیم، ذوق می کنیم و هیجان همه وجودمون رو فرا می گیره. انگیزه می گیریم و انرژی مضاعفی پیدا می کنیم. حالمون بهتر میشه و تلاشمون برای ادامه مسیر به نحو احسن بیشتر و بیشتر میشه. اون وقت دیگه کار نیمه تمومی باقی نمی مونه که بخوایم نگرانش باشیم.
حالا می خوام شما قضاوت کنید. اگه هشت عامل بالایی رو عملاً به کار بگیریم بازم دغدغه اینو داریم که چگونه فرد متعهدی باشیم؟ آیا تعهد انجام و اتمام کارهامون افزایش پیدا نمی کنه؟! فکر کنید افزایش پیدا نکنه (-:

امیدوارم در همه عرصه های زندگی موفق و بهترین باشید

سید علی باقرپور

مدرس و نویسنده در حوزه موفقیت و تحول فردی و سازمانی

22 دیدگاه

 1. AmirAli گفت:

  AAAAAAAAli bod jenab
  its very good
  tanx

 2. دانشمند گفت:

  این اهمال کااری هم دنیای پیچیده ای داره…

 3. این تعهد و حس مسئولیت نسبت به تعهد از ما آدمای قابل اعتماد و موفق می سازه. مقاله بسیار عالی تهیه شده.

 4. با سلام
  به نظرم همه‌چیز از همون قول مکتوب شروع می‌شه که قدم اول و مهم‌ترین قدمه، نوشتن هدف و خواسته‌مون روی کاغذ یک اتفاق معجزه‌گون رو به همراه داره که همواره برای من جوابگو بوده

 5. صادق گفت:

  راهکارهای فوق العاده موثری رو گفتین
  من یکساله که متعهد شدم به موفقیت برسم
  البته بعضی وقت ها متوقف میشم ولی تعهدی که دادم رو فراموش نمیکنم و دوباره با قدرت ادامه میدم
  مرسی

 6. بهار گفت:

  من هم این کارهایی رو که شما گفتید رو انجام دادم و نتیجه آن رو دیدم واقعا تاثیر داره البته اگه آدم هدفمند باشه و صبوری داشته باشه حتما نتیجه میگیره

 7. مهدی س گفت:

  نکات خوبی را برای ایجاد تعهد در خود بیان کردید. با رعایت این نکات می توان تا حدود زیادی مطمئن بود که نسبت به قولهای خودمان به خودمان نسبت به اهدافمان و نسبت به رسیدن به خواسته های مان متعهد باشیم .
  با آرزوی شادکامی

 8. سهیل گفت:

  رفتم که تو زندگی بیشتر متعهد باشم، خداکنه این خصلت همه گیر بشه

 9. فرزاد گفت:

  به عقیده من اگه افراد این راهکارها رو انجام بدن و پیگیری کنن،قطعا” متعهد و موفق میشن.
  ممنونم

 10. تمام این موضوع ها بستگی به یک مورد خیلی کوچک داره و اینکه چقدر به کارمان اشتیاقو تعهد داریم.
  ممنون از مقالاتتون

 11. سحر گفت:

  راه کارهای خوبی به نظر میرسن ولی زیادی ساده هستن. واقعا نتیجه میدن؟

  • باقرپور گفت:

   بسیاری از اموری که باعث تغییر و تحول و نتایج بزرگ در زندگی ما میشن، عموماً موارد بسیار ساده ای هستن که دست کم می گیریمشون.
   پیشنهاد می کنم در خصوص سادگی موارد مطرح شده قضاوت نکنید و این مانع ذهنی رو فیلتر کنید و به موارد ذکر شده عمل کنید. بهتون قول میدم نتایج مثبتش رو ببینید

 12. موسوی گفت:

  موارد خوبی رو اشاره کردید، همین موارد جزئی رو اکثر افراد توجه نمی‌کنند ولی هی غر می‌زنن که چرا نمی‌تونن کارهاشون رو خوب پیش ببرند

 13. تعهد چیزی است که اگر مردم داشته باشند به نظر من می تونند به هر چیزی که دلشان خواست برسند و هر چیزی را به دست بیاورند. اگر انسانها متعهد باشند همه کارها به درستی انجام خواهد و همه هدفها یافتنی خواهد بود.
  سپاس از مقاله مفیدتون

 14. بي نظير بود
  همراه و پايه داشتن
  قول به خودت
  ديدن هدفت و پايانش
  مرسي
  فوق العاده بود

 15. reza گفت:

  kheili awli bod va in jomle fogholade bod==>> movafgahiyat bahayi dare ke az hezaran bahune oboor karde
  mamnun az maghalate khobeton

 16. سلام
  نكات كاربردي و بخصوص مورد اول (مكتوب نوشتن)تأثير خيلي خوب در روند موفقيت آدم دارد
  ممنونم از شما

 17. پوریا گفت:

  خیلی خوب مواردی رو برای متعهد بودن مطرح کردید….اما به نظر من هر کدوم از این موارد جداگانه میتونن یک مقاله باشن

 18. علی گفت:

  مطالب بسیار خوبی رو بیان کردید . وقتی که هدف تعین کنیم و چشم انداز اون رو ببینیم و تعهد کافی برای انجام کارها در جهت رسیدن به هدف رو داشته باشیم اکثر مسائلمون برطرف میشه . سپاس

 19. هادی گفت:

  مشکل این جاست که این گام ها رو نمیشه پیاده سازی کرد

 20. روزبه حبیبی گفت:

  مقالتون خیلی خوب بود
  استفاده کردم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت نام دوره رایگان تحول فردی
GET IT NOW
500% MORE SUBSCRIBERS
EFFICIENCY
BOOST YOUR SALES
CREATIVITY
INSPIRE YOUR VISITORS
BE UNIQUE
CREATE UNIQUE POPUPS
دوره صوتی رایگان تحول فردی
یک ساعت محتوای آموزشی شامل
متن آزمایشی توضیحات
دوره صوتی رایگان تحول فردی
یک ساعت محتوای آموزشی شامل
چگونه هدف گذاری کنیم؟
چگونه موثر برنامه ریزی کنیم؟
چگونه بر تنبلی هایمان غلبه کنیم؟
چگونه از زمانمان بیشترین بهره را ببریم؟
چگونه با صرف زمان کمتر، عملکرد بهتری داشته باشیم؟