چگونه فردی با اراده باشیم و اراده خود را تقویت کنیم؟

چرا اقدام نمی کنیم
چرا اقدام نمی کنیم؟ چگونه عملگرا باشیم؟
مرداد 5, 1395
چرا از شکست می ترسیم
ترس از شکست
مرداد 7, 1395

چگونه فردی با اراده باشیم و اراده خود را تقویت کنیم؟

خواست و اراده انسان

چگونه فردی با اراده باشیم و اراده خود را تقویت کنیم؟

تا حالا شده تصمیم بگیرید ولی به دلایل متعدد اقدام نکنید؟

شده چندین بار از کاری که نکردید پشیمون بشید و هر روز تصمیم بگیرید دیگه از امروز کارهامو سر وقت انجام میدم و باز بدقولی به خودتون حالتون رو بد کرده باشه؟

شده وقتی انقدر به خودتون قول دادید و اقدام نکردید، انقدر از خودتون و قول های انجام نشده خسته شده باشید که دوست داشته باشید دیگه اصلاً به خودتون قول ندید و مثل کبک سرتون رو ببرید زیر برف و بزنید به بی خیالی؟

شده انقدر دیگران روی شما حساب نکنن که حسرت آدم های معتبر و موفقیت هاشون رو بخورید؟

برای اکثر ما کم و زیاد این موقعیت ها پیش اومده. بعضیا دلیل پیش اومدن این موقعیت ها رو کمبود امکانات می دونن، بعضیا بدشانسی و خیلی بهونه های جورواجور دیگه. اما از نظر من دلیل غالب اقدام نکردن آدما چیزی جز ضعف اراده نیست و مهم ترین تفاوت انسان های موفق و انسانهایی که یه عمر در آرزوی کسب موفقیت دیگران هستند، ضعف در عملگرایی و اقدام کردنه (اگر علاقمندید راهکارهایی رو در مورد عملگرایی مطالعه کنید به مقاله «چرا اقدام نمی کنیم؟ چگونه عملگرا باشیم؟» مراجعه بفرمایید)

مورچه برای من نماد اراده هست. وقتی بخواد یه دونه رو ببره تو لونش ۱۰۰۰ بار هم که دونه بیفته رو زمین، بازم به هر زحمتی اون رو میذاره روی دوشش و می بره تو لونش.

ارادهمصادیق بی ارادگی

البته بی ارادگی مصادیق زیادی داره و صرفاً منوط به اقدام نکردن نیست. مثلاً

وقتی باید کاری انجام بدیم ولی به جاش کار دیگه ای انجام می دیم. مثل این می مونه که شب امتحان ریاضی، فیزیک بخونیم. درسته که نشستیم زحمت کشیدیم و مطالعه کردیم اما همین که نتونستیم در لحظاتی اولویت هامون رو اجرایی کنیم، از عدم اراده ما بر انجام کارهای درست حکایت می کنه.

وقتی کارها رو نصفه و نیمه انجام میدیم و هیچ کدوم رو تا آخر تموم نمی کنیم و فکر می کنیم لازمه موفقیت انجام کارهای پرحجم و زیاده در صورتی که کسانی که هوشمندانه کم کار می کنن اما همیشه کارهای باکیفیتی ارائه می کنن بسیار موفق تر و موندگارترن.

وقتی نمی تونیم تصمیم بگیریم و کار اصلاً به اقدام نمی رسه و عملاً انقدر وسواس به خرج میدیم و زمان تصمیم گیرمون طولانی میشه که فرصت از دست میره.

و …

چرا اراده نداریم؟

با اراده بودن سخته! رقیب ما برای با اراده بودن عادت هاییه که سالها به صورت تدریجی رخنه کردن تو وجودمون و خیلی طبیعیه که با یه روز و یه هفته نمیشه به جنگ تغییر عادتهایی رفت که سالها باهاشون خو گرفتیم. مثلاً فرض کنید که آدمی که ۱۰ ساله داره حداقل روزی ۵ نخ سیگار می کشه، بخواد یه دفعه سیگار رو ترک کنه. مسلمه که کار سختی پیش روشه یا آدم چاقی که ۲۰ ساله ۳۰ کیلو اضافه وزن داره، برای کم کردن وزنش، باید با  رقیبهای گردن کلفتی مثل عادت پرخوری و حرص و ولع غذاخوردن مبارزه کنه.

این مقاله را از دست ندهید  عادت چیست؟ چگونه عادت های بد را تغییر دهیم؟

گاهی به این خاطر اراده نداریم که یه دفعه تصمیم می گیریم کاری رو انجام بدیم و البته مدتی هم پایداری می کنیم و به سختی با عادات بدمون مبارزه می کنیم، اما مدتی بعد مستهلک و خسته میشیم از شرایط و ریاضت های جدید و به قول معروف قدرت کنترل ارادمون مستهلک میشه و یهو میزنیم زیر همه چیز و تفریط های چند روز گذشته رو با افراطِ تموم جبران می کنیم.

و گاهی بی ارادگی می کنیم چون از شکست های دوباره می ترسیم و دوست نداریم خاطرات بد و سرزنش های دیگران، باز برامون تداعی بشه.

چرا باید با اراده باشیم؟

پاسخ کاملاً روشنه! وقتی داریم از یه شاخص شاه کلید برای تمایز انسان های موفق و معمولی صحبت می کنیم، بدیهیه که افزایش آرامش، اعتماد به نفس و اعتبار، کمترین نتیجه با ارده بودنه و با قدرت اراده می تونیم دنیامون رو کاملاً متحول کنیم. انقدر انسان با محدودیت های عجیب و غریب وجود دارن که کارهای خارق العاده انجام دادن که جای هیچ بهونه ای برای بی ارادگی برای ما باقی نمونده. نمونش «نیک وی چیچ» از زمان تولد نه دست داشته و نه پا، ولی به شدت انسان موفقیه، مدرک کارشناسی ارشد در رشته حسابداری و برنامه ریزی مالی داره و یه سخنران برجسته انگیزشیه و برای هر ساعت سخنرانی چند ده هزار دلار دستمزد می گیره!

پیشنهاد می کنم فیلم کوتاهی از زندگیش رو از اینجا ببینید، مطمئن باشید از عملکردمون شرمنده میشیم.

بیل گیتس جمله خیلی جالبی داره که بسیار دوست دارم: «اگه فقیر به دنیا اومدید این اشتباه شما نیست، اما اگه فقیر از دنیا برید اشتباه کردید»

چگونه با اراده باشیمچگونه فردی با اراده باشیم و اراده خود را تقویت کنیم؟

رسیدیم به اصل ماجرا! خب قبول! میخوایم با اراده باشیم. چی کار کنیم؟

۱- تلاش کنیم خودمون و توانمندیهامون رو بهتر بشناسیم و همیشه در کاری که انجام میدیم بهترین باشیم. (مراجعه بفرمایید به مقاله «چگونه بهترین باشیم»)
۲- در مورد کارهایی که پشت گوش میندازیم، با تصور دستاوردهای حاصل از اجرای اون کار، خودمون رو تشویق کنیم و نکته مهم تر اینکه برای انجام هر کاری برای خودمون مشخص کنیم که اصلاً چرا باید این کار رو انجام بدم؟ وقتی چرایی چیزی حل بشه با چگونیش مشکلی نداریم (این جمله صحبت معروفی از نیچه هست)
۳- برنامه دقیقی برای انجام کارها طرح ریزی کنیم.
۴- با مطالعه زندگی انسان های موفق، انگیزمون رو افزایش بدیم و از تلاش و افکار اون ها، با توجه به شرایطمون الگوبرداری کنیم و عادات های روزمره افراد موفق رو یاد بگیریم و به کار ببندیم.
۵- یادمون باشه اگه خودمون نخوایم عالم و آدم هم نمی تونن اراده ما رو تقویت کنن. پس همیشه خودمون رو متعهد کنیم که به اینکه تحت هر شرایطی اقدام کنیم و کارهامون رو پشت گوش نندازیم (مراجعه بفرمایید به مقاله «چگونه فرد متعهدی باشیم»)
۶- برای هر کاری تکرار می کنم هر کاری مهلت انجام تعیین کنیم تا گرفتار قانون پارکینسون نشیم. یادمون باشه وقتی مهلتی برای کاری تعیین نمی کنیم یه جورایی داریم این مجوز رو به خودمون میدیم که هر وقت تونستی و حالشو داشتی کار رو انجام بده که ترجمه این عبارت میشه اگه انجام ندادی هم خیلی مهم نیست!
۷- افکار منفی و من نمی تونم و حالشو ندارم و حالا وقت هست و … رو فیلتر کنیم و گفتمان عبارات مثبت رو جایگزین اونها بکنیم. مثل: باید تا فلان وقت انجامش بدم. هیچ کاری نیست که نتونم انجامش بدم. باید به بهترین نحو کارمو انجام بدم و …

۸- از خواسته ها و وسوسه های لحظه ایمون که باعث میشن سرمون شلوغ بشه چشم پوشی کنیم تا با انجام کارهایی که در راستای اهداف و شکل دهی شخصیتمونه، آینده درخشانمون رو بسازیم.در دهه ۱۹۶۰ دانشگاه استنفورد تحقیق جالبی روی چند تا کودک ۴ تا ۶ ساله انجام داد. یه شیرینی خوشمزه به کودکان داده شد و به اون ها گفته شد: اگر یه ربع صبر کنند و شیرینی رو نخورند یک شیرینی دیگه به عنوان جایزه بهشون داده میشه و اگر شیرینی رو تو اون زمان خوردند، دیگه از شیرینی بعدی خبری نیس. بعد از این پیشنهاد محقق اتاق رو ترک کرد. بچه ها سر ۲ راهی قرار گرفته بودند که همون اولِ کار، شیرینی رو بخورن یا ۱۵ دقیقه صبر کنن و یه دفعه ای ۲ تا شیرینی بخورن! بعضی بچه ها شیرینی ها رو بو می کشیدند و تا نزدیک دهانشون می بردن و منصرف می شدن و بعضی ها در برابر وسوسه ای که داشتن، تسلیم شدن و بعد از خارج شدن محقق از اتاق، با دلِ خوش، چشمشون رو روی شیرینی اضافه بستند و مثل هلو خوردنش. محقق بعد از ۱۵ دقیقه وارد اتاق شد.  یک سوم از بچه ها شیرینیشون رو نخورده بودن و تونسته بودن به وسوسشون غلبه کنن. بنابراین دو برابر پذیرایی شدن! چندین سال بعد دانشگاه استنفورد دوباره سراغ اون بچه ها رفت و زندگی اون ها رو مورد مطالعه قرار داد. کودکان چهار ساله حالا دانش آموز دوره دبیرستان بودند. محقق ها سوالاتی از نمره ها، توانایی اون ها در حفظ دوستی و ظرفیتشون در برابر مشکلات مهم پرسیدند و متوجه شدند که بچه های چهار ساله ای که صبر کردند و یک ربع جلوی وسوسه های زودگذر و طمعشون ایستادند، نسبت به اون دو سوم کم اراده، انسان های موفق تری بودن و امتیاز و نمره های بهتری کسب می کردن و به طور میانگین، امتیازشون ۲۱۰ تا از گروه کم اراده بیشتر بود.

این مقاله را از دست ندهید  تفکر پیش نیازی

فیلم این تحقیق جالب و بامزه رو از اینجا ببینید.

۹- اقدام درمان ترس و بی ارادگی عامل ترسه. اقدام نکردن ما را ترسو بار میاره و مشکلات رو برامون بزرگتر جلوه میده. نباید از شکست نترسیم.

یادمون باشه ما آدما شکست نمی خوریم، یا برنده میشیم یا یاد می گیریم!

۱۰- گاهی فراموش می کنیم اقدامی که ظاهراً به شکست ختم میشه، خیلی بهتر از اقدام نکردنه. هیچ وقت به هوای اینکه «صبر کنیم و کاری با کیفیت عالی انجام بدیم» انجام کارهامون رو عقب نندازیم. سریع تصمیم بگیریم و اقدام کنیم حتی اگه کیفیت کار از نظر ما پایینه. قضاوت نکنیم! شاید این فقط نظر ماست و دیگران به شدت از کار استقبال کردن و رضایت مشتریان ما هم جلب شد. اگر هم کار واقعاً بی کیفیت از آب دراومد دنیا به آخر نرسیده. من شخصاً هیچ اقدامی رو ندیدم که اولین نتیجش با کیفیت ترین نسخش باشه و هیچ وقت نیاز به تصحیح نداشته باشه.

و همیشه خاطرمون باشه هر موفقیتی بهایی داره. همیشه با خودمون مرور کنیم حاضریم برای رسیدن به اهداف و موفقیت چه کارهایی رو انجام بدیم و از انجام چه کارهایی چشم پوشی کنیم. مسلمه که مثلاً دانش آموزی که یک تا چهار سال از خواب و خوراک و زندگیش می زنه، نسبت به محصلی که دوره دبیرستان و سال کنکورش با دوران تابستون دبستان فرقی نمی کنه، بسیار بیشتر، لیاقت قبولی در کنکور، خوندن رشته های پولساز و داشتن آینده ای درخشان رو داره.

این مقاله را از دست ندهید  درماندگی آموخته شده (راهکارهای مقابله با درماندگی آموخته شده)

و به راستی که انسان های بزرگ اراده می کنند و انسان های کوچک آرزو…

موفق و بهترین باشید

سید علی باقرپور

مدرس و نویسنده در حوزه موفقیت و تحول فردی و سازمانی

44

9 دیدگاه

 1. بهار گفت:

  مشکلی که اغلب با آن روبرو هستیم اینه که فقط به موفقیت فکر میکنیم ولی برای رسیدن به آن کارهای مناسب رو انجام نمیدیم اگر هدف مشخص باشه و برنامه ریزی هم صورت بگیره انگیزه بیشتری پیدا می کنیم . موفق باشید

 2. سلام مقاله خوبی بود واستفاده کردم، و واقعا قدرت اراده بی چون و چراست، هر کسی به جایی رسیده با قدرت اراده آن جایگاه را کسب کرده

 3. ممشلو گفت:

  سلام ممنون بعضی وقتا برنامه ریزی و هدفگذاری هم داریم و متاسفانه وسط راه انرژی آدم کم میشه و انگیزه شو از دست میده

 4. ف.ب گفت:

  سلام. توجه به نکاتی که گفتید هل دهنده قوی ای است که فکر می کنم آدم باید هر روز برای خودش تکرار کنه.

 5. داشتن اراده و انگیزه کافی هدایت کننده ما به سوی مؤفقیت و پیشرفت است. یاد سخن معروفی از امام علی(ع) افتادم که فرمودند:ارزش انسان به همت و اراده است نه به ثروت.

 6. اريانا گفت:

  سلام
  هميشه دوست داريم كار خوب وبه نحو احسن انجام دهبم و رماني تموم شرايط فراهم نشه بيخيال كار ميشيم و بقول شما بايد عمل كنيم فكر كمال گرايي نباشيم چون عملي كه انجام نشده هيچ آرزشي نداره و با اراده وهمت بايد شروع كنيم حتي با شكست مواجه شويم وهمانند دانش اموز

 7. با سلام
  مسئله‌ای که در مورد با اراده بودن وجود داره و من به شدت بهش معتقدم اینه که آدم بی‌اراده و تنبل وجود نداره بلکه انسان بی‌هدف وجود داره. اگر یه فردی هدف نداشته باشه دلیلی هم نداره که تلاشی انجام بده. هوشمندانه‌ترین کار یک فرد بی‌هدف اینه هیچ کاری نکنه و تنبل باشه چون وقتی که هدفی وجود نداره چه دلیلی داره که بخواد تلاش کنه؟. البته منظورم از هدف، رویاپردازی و خیال‌بافی نیست، بلکه منظورم داشتن هدف واقع‌بینانه‌اس که فرد با فکر کردن بهش نتونه اشتیاق و علاقه‌شو کنترل کنه و حاضر باشه برای رسیدن به اون هدف هر کاری بکنه.

  • مجتبی عشقی گفت:

   من اصلا حرفتون رو قبول ندارم.
   من خیلی دقیی میدونم میخوام به چی برسم یعنی هدف دارم ولی انگیزه حرکت کردن رو ندارم

 8. مهیار فیروزآبادی گفت:

  من هرچی می کشم از اراده ضعیفمه
  از خودم ناامیدم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت نام دوره رایگان تحول فردی
GET IT NOW
500% MORE SUBSCRIBERS
EFFICIENCY
BOOST YOUR SALES
CREATIVITY
INSPIRE YOUR VISITORS
BE UNIQUE
CREATE UNIQUE POPUPS
دوره صوتی رایگان تحول فردی
یک ساعت محتوای آموزشی شامل
متن آزمایشی توضیحات
دوره صوتی رایگان تحول فردی
یک ساعت محتوای آموزشی شامل
چگونه هدف گذاری کنیم؟
چگونه موثر برنامه ریزی کنیم؟
چگونه بر تنبلی هایمان غلبه کنیم؟
چگونه از زمانمان بیشترین بهره را ببریم؟
چگونه با صرف زمان کمتر، عملکرد بهتری داشته باشیم؟