چگونه بهترین باشیم؟

چرا می خواهیم آموزش تحول فردی و سازمانی دهیم؟
چرا مدیریت تحول فردی و سازمانی؟
آبان 14, 1394
تعهد شخصی
چگونه فرد متعهدی باشیم؟
خرداد 26, 1395

چگونه بهترین باشیم؟

چگونه در هر کاری جزء کاری جزء بهترین ها باشیم

چگونه بهترین باشیم؟ اين سوال خیلیامونه.

کمتر کسی هست که این دغدغه رو نداشته باشه که چطوری می تونیم در کاری که انجام می دیم، بهترین باشیم. در این مقاله من، راهکارهایی رو خدمتتون بیان می کنم که می تونید با عملی کردن اون ها، در کاری که مدنظرتونه بدرخشید و همیشه جزء بهترین ها باشید.

 • علاقه و استعدادمان را بشناسیم

یه مطالعه بین سال های ۱۹۶۰ تا ۱۹۸۰ از ۱۵۰۰ نفر از فارغ التحصیلان بازرگانی یه دانشگاه در آمریکا انجام شد. به دلیل تفکرات متضاد، فارغ التحصیلان به ۲ گروه همفکر تقسیم شدن. گروه الف که ۱۲۴۵ نفر (۸۳ درصد از کل نفرات) یودن، کسانی بودن که گفته بودن می خوان اول پول دربیارن و مشکلات مالیشون رو حل کنن تا بعداً بتونن هر کاری دوست داشتن انجام بدن. گروه ب هم که ۲۵۵ نفر (۱۸ درصد از کل) بودن، کسانی رو در بر می گرفت که گفته بودن اول میرن دنبال علاقشون و مطمئن بودن با این کار، بالاخره پول سراغشون میاد. بیست سال بعد دوباره سراغ همون آدم ها رفتن و وضعیت مالیشون رو جویا شدن. ۱۰۱ نفر از ۱۵۰۰ فارغ التحصیل بازرگانی، میلیونر شده بودن. یک نفر از ۱۲۴۵ فردِ گروه الف و ۱۰۰ نفر از ۲۵۵ فردِ گروه ب!!!

یادمون باشه زندگی انقدر طولانی نیست که  اون رو صرف کارهایی بکنیم که دوست نداریم.

 • متناسب با علاقه و استعدادمان هدفگذاری کنیم

چه بسیار بودن و هستن، انسان هایی که علاقه و استعداد انجام کارهایی رو داشتن اما بدون توجه به اون ها، اهداف بی ربطی رو دنبال کردن. یاد یکی از دوستام افتادم که با وجود علاقه خیلی زیاد به رشته پزشکی و استعداد فراوون به درس های شیمی و زیست و معدل بالا یه دفعه تصمیم گرفت درسش رو بیشتر از دیپلم ادامه نده و بره تو بازار پیش پدرش کار کنه. اون الان زندگی و رفاه نسبتا مناسبی داره اما از زندگیش لذت چندانی نمی بره چون حس می کنه یه آرزوی گمشده ای تو وجودش داره که فقط با تحقق اون حس موفقیت و خوشبختی درونی سراغش میاد و هر دفعه صحبت میشه به حال پزشک ها حسرت می خوره.

 • متعهد باشیم که تا به رویایمان نرسیدیم، دست از تلاش برنداریم

مسلمه که صرف شناخت علاقه و استعداد و هدفگذاری متناسب با اون ها، بهترین شدن رو تضمین نمی کنه. جان مکسول نویسنده مطرح آمریکایی میگه: برای شروع یه کار انگیزه بالایی لازمه اما برای اینکه کاری رو تموم کنیم لازمه تعهد بالایی داشته باشیم.

این مقاله را از دست ندهید  ترس از شکست

همیشه یادمون باشه حتی اگه بارها شکست خوردیم، رویامون رو فراموش نکنیم. برای دست یابی به هر قله ای ممکنه بارها زمین بخوریم، اما اونچه مهمه اینه که بلند بشیم و تا رسیدن به قله مسیر رو ادامه بدیم و تنها بهترین ها هستن که مسیر رو با هر سختی و مشکلی به انتها می رسونن. نمونش توماس ادیسون که ازش پرسیدن چرا بعده ۱۰۰۰۰ بار شکست خوردن از اختراع لامپ، هنوز دارید به فعالیتتون ادامه می دید؟ ادیسون خیلی خونسرد جواب داد: «ببخشید آقا من ۱۰۰۰۰ بار شکست نخوردم و ۱۰۰۰۰ راه رو یاد گرفتم که لامپ چه جوری ساخته نمیشه» به خاطر همین حرف ادیسون هم بود که، ناپلئون هیل نویسنده پرطرفدار آمریکایی گفت: «اشخاص عادی، با تجربه­ اولین شکست دست از تلاش بر میدارن و به خاطر همین هم، تو زندگی با انبوه اشخاص عادی، تنها با یک ادیسون رو به رو هستیم»

حالا این سوال مطرح میشه که «چگونه فرد متعهدی باشیم؟»

 • هر روز زمانی را به فکر کردن اختصاص دهیم و برنامه ریزی کنیم

  فکر کردن

سخت ترین کار دنیا فکر کردنه. به همین خاطر هم هست که کسانیه که بیشتر و بهتر فکر می کنن، سهم و لذت بیشتری از دنیا می برن. برای بهترین شدن، لازمه بهترین استفاده رو از روزهامون داشته باشیم و این میسر نیست جز اینکه برای اون روز از قبل فکر و برنامه ریزی کرده باشیم.

 • ظرفیت ها و مهارتهای فردی خود را افزایش دهیم

سعی کنید هر روز چیز تازه ای یاد بگیرید و در کارتون متخصص و نمره یک بشید. خیلی از مهارتها حالت عمومی داره و به درد همه می خوره و هر کسی باید در هر جایگاهی اون رو یاد بگیره و بهش عمل کنه تا نسبت به دیگران جایگاه متمایزی پیدا کنه. مثل تغییر عادات خوب به عادات بد، تقویت قدرت اراده، یادگیری زبان انگلیسی، الگوبرداری از رفتارهای موفق و …

انسان های شاخص هر روز سعی می کنن بهتر از روز قبل خودشون باشن و رکوردهای بهتری از خودشون به جا بذارن. هرکسی متناسب با اهدافی که داره باید مهارت های مختص به خودش رو کسب کنه. مثلاً مایکل فلپس شناگر آمریکایی شنا رو از ۵ سالگی شروع کرد. تمام علاقه و زندگیش شده بود شنا، هر روز عملکردش بهتر شد و تا اون جایی پیش رفت که در بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۰۸ پکن در ۸ رشته رقابت کرد و در ۲۳ سالگی با کسب مدال طلا در هر هشت رشته، عنوان «بزرگترین قهرمان تاریخ المپیک» رو کسب کنه و با افتخاراتی که در آینده کسب کرد، بهترین شناگر کل تاریخ لقب بگیره.

 • چگونه بهترین باشیمعملگرا باشیم و هر چیزی را که یاد می گیریم عملاً به کار ببندیم

یکی از مهمترین ویژگی های انسان های موفق ویژگی عملگرایی اونهاس. اون ها وقتی چیزی ور یاد می گیرن به یادگیری صرف بسنده نمی کنن و تا اون موضوع رو در عمل به کار نگیرن فرآیند یادگیریشون رو کامل نمی دونن. این افراد خیلی سریع عمل می کنن و هیچ وقت حسرت این رو به دل خودشون نمیذارن که اِاِاِاِاِاِ  این ایده رو من چند سال پیش تو ذهنم داشتم …

یکی از مهمترین شاخصه های عمل گرایی اینه که به صورت مستمر از نتایج کارهایی که انجام میدیم، بازخورد بگیریم و مدام تلاش کنیم عملکرد خودمون رو تصحیح کنیم و انحرافاتمون رو برای حرکت به سمت اهدافمون کمتر کنیم.

واقعاً «چرا اقدام نمی کنیم؟ چگونه عملگرا باشیم؟»

 • سعی کنیم تحت هر شرایطی بهترین عملکرد را از خود نشان دهیم

برای اینکه بهترین باشیم نباید برامون مهم باشه که برای خودمون کار می کنیم یا دیگران. تحت هر شرایطی باید بهرتین عملکرد رو داشته باشیم. اصلاً خود شما اگه صاحب کسب و کاری باشید، بین یه کارمند پرتلاش با یه آدم بی انگیزه و کم تعهد، ترجیح میدید چه کسی رو ارتقاء بدید؟

 • هضم تجربه کنیم

درسته که شکست خوردن جزیی از روند رسیدن به اهدافه و گریزناپذیره اما وقتی می تونیم از تجربیات دیگران استفاده کنیم و نتیجه راهی که اون ها رفتن رو ببینیم، لزومی نداره اصرار به تجربه اون کار توسط خودمون داشته باشیم. افراد موفق نتایج شکست ها و پیروزی های دیگران رو مثل تجربیات خودشون تحلیل می کنن و در زندگیشون به کار می گیرن. واسه همینه که گاهی فکر می کنیم یه آدم، چندین سال بیشتر از سنی که داره تجربه داره و موفقیت خیلی بیشتری نسبت به هم سن هاش نصیبش شده.

حالا شما بگید اگه شخصی این موارد رو رعایت کرد بازم می پرسه: چگونه بهترین باشیم؟! مسلماً نه چون اون به جای این کار به دیگران یاد میده که چگونه بهترین باشیم و بهترین بمانیم.

امیدوارم در همه عرصه های زندگی موفق و بهترین باشید

سید علی باقرپور

مدرس و نویسنده در حوزه موفقیت و تحول فردی و سازمانی

این مقاله را از دست ندهید  مثبت اندیشی (خوش بینی) چیست؟ (راهکارهای مثبت اندیشی)

9 دیدگاه

 1. استاد سلام.
  هر شخصی اگر به موارد بالا عمل بکنه, بهترین که هیچ خاص ترین فرد میشه.
  متأسفانه بیشتر آدما شاید همه چیز را بدونند ولی به همه بهترین ها عمل نمی کنند. اگر آدما عملگرا باشند همین یک مورد اونها را به بهترین تبدیل می کنه.
  سپاسگزارم از مطالب خوبی که می نویسید.

 2. با سلام
  مطلب مفیدی بود، مخصوصا قسمت “متناسب با علاقه و استعدادمان هدفگذاری کنیم.” که به شخصه بیشترین ضربه رو در سال‌های گذشته از عدم توجه به این مورد خوردم.

 3. ستایش گفت:

  عالی بود.ممنون بابت مطالب مفیدتون.قطعاً کسی که این راهکارها رو انجام بده،یکی از بهترینها خواهد بود.

 4. فاطمه گفت:

  با تشکر از مقاله مفیدتون، ولی آیا لازمه بهترین باشیم؟

 5. مهدی صادقلو گفت:

  سلام و ممنون از مطلب جالبتون
  ای کاش این نکات مهم رو زمان مدرسه به ما یاد می‌دادند.

  • شادی نعمتی گفت:

   به نظر من اگه بهترین بودن رو نشونه نگیریم آدمی کاملا معمولی میشیم.
   همیشه باید اهداف بزرگی انتخاب کرد تا بشه پایین تر از اون هدف رو محقق کرد.

 6. استاد بزرگوار مقالات شما را دنبال می کنم و نوشتهای شما را دوست دارم
  برای شما سلامتی می خواهم و منتظر مطالب خوبتان هستم

  نظر شخصی من مهمترین فاکتورهایی که شما فرمودید

  متعهد باشیم که تا به رویایمان نرسیدیم، دست از تلاش برنداریم.
  و
  هر روز زمانی را به فکر کردن اختصاص دهیم و برنامه ریزی کنیم
  بسیار مهم می دانم

 7. صادق گفت:

  عالی بود استاد باقرپور عزیز
  یکی از ایراد های بزرگ من اینه که خیلی زود دست از کار میکشم و ناامید میشم.
  مثال ادیسون عالی بود سعی میکنم همیشه از شکست هام درس بگیرم و با قدرت و انرژی بالایی ادامه بدهم.
  ممنونم از شما

 8. مجتبی عشقی گفت:

  همه صحبت هایتان را قبول دارم
  اما لطفا راهکار دهید هر کدام از این موارد را چگونه اجرایی کنیم
  مرسی استاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت نام دوره رایگان تحول فردی
GET IT NOW
500% MORE SUBSCRIBERS
EFFICIENCY
BOOST YOUR SALES
CREATIVITY
INSPIRE YOUR VISITORS
BE UNIQUE
CREATE UNIQUE POPUPS
دوره صوتی رایگان تحول فردی
یک ساعت محتوای آموزشی شامل
متن آزمایشی توضیحات
دوره صوتی رایگان تحول فردی
یک ساعت محتوای آموزشی شامل
چگونه هدف گذاری کنیم؟
چگونه موثر برنامه ریزی کنیم؟
چگونه بر تنبلی هایمان غلبه کنیم؟
چگونه از زمانمان بیشترین بهره را ببریم؟
چگونه با صرف زمان کمتر، عملکرد بهتری داشته باشیم؟