چرا اقدام نمی کنیم؟ چگونه عملگرا باشیم؟

تعهد شخصی
چگونه فرد متعهدی باشیم؟
خرداد 26, 1395
خواست و اراده انسان
چگونه فردی با اراده باشیم و اراده خود را تقویت کنیم؟
مرداد 6, 1395

چرا اقدام نمی کنیم؟ چگونه عملگرا باشیم؟

چرا اقدام نمی کنیم

اگه از من بپرسن مهم ترین تفاوت انسان های موفق و معمولی در چیه، میگم: ویژگی عملگرایی. به همین خاطر در این مقاله می خوام بگم چرا اقدام نمی کنیم و چگونه عملگرا باشیم؟

وقتی شعار یک سال با پیوست اقدام و عمل بیان میشه (شعار امسال: اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل)، حتی در موضوعات کلان مملکتی هم میشه دغدغه پرهیز از شعارزدگی و خلأ عملکرد رو حس کرد. اکثر ما چه در سطح فردی و چه در سطح ملی، به اهمیت عملگرایی واقفیم و دوست داریم عملگرا باشیم اما شاید بعضیامون بخوایم و نتونیم یا اصلاً ندونیم که چطور باید عملگرا باشیم و ما در این مقاله قراره توضیح بدیم که چگونه عملگرا باشیم.

عملگرایی چیست و چرا باید عملگرا باشیم؟

عملگرایی یعنی اینکه یه کار یا ایده رو تا رسیدن به نتیجه مورد انتظار ادامه بدیم، حتی اگه بارها برای رسیدن به نتیجه شکست بخوریم.

هیچ کس نمی تونه اثبات کنه که اختراعاتی که تا حالا توسط انسان های مختلف انجام شده، قبل از اون ها به فکر هیچ کس دیگه ای نرسیده یا حتی هیچ کس هیچ تلاشی در راستای تحقق اون اختراع نداشته. کی میتونه ادعا کنه قبل از برادران رایت هیچ کس هیچ فکری در مورد ساختن یه هواپیما به ذهنش خطور نکرده یا هیچ اقدامی برای ساخت هواپیما نکرده. اما اینکه ما برادران رایت رو به عنوان مخترعین و سازندگان اولین هواپیمای موفق میشناسیم معنیش اینه که اونها انسان هایی بودن که کار رو زودتر از دیگران به ثمر و نتیجه رسوندن. همچنان که در مورد تلویزیون اسم جان لوجی بیرد، کنار ماشین چاپ نام گوتنبرگ و برای اختراع دینامیت اسم نوبل به عنوان مخترع برده میشه (جالبه نه! نوبل معروف که حالا جایزه صلح رو به نام اون اهدا می کنن، یکی از مرگ بارترین سلاح های بشر رو اختراع کرده!)

شاید افرادی که قبل از این مخترعین فکرهایی در سر داشتن یا اقدامات نافرجامی رو انجام دادن، دانش و تخصص بیشتری هم نسبت به فرد مخترع داشتن اما هیچ اسمی از اون ها در تاریخ نموند صرفاً به این دلیل که تا رسیدن به نتیجه، کار رو ادامه ندادن یا افکارشون رو هیچ وقت عملی نکردن. به قول معروف «کار را آن کرد که تمام کرد»

این مقاله را از دست ندهید  کمال گرایی چیست و درمان کمال گرایی

چرا اقدام نمی کنیم؟ چگونه عملگرا باشیم؟

 1. فکر کردن و تصمیم گرفتن بدون عمل نکردن مساوی است با عمل نکردن

چرا اقدام نمی کنیم۵ تا گنجشک روی یه شاخه درخت نشستن. ۳ تاشون تصمیم می گیرن پرواز کنن. بفرمایید الان چندتاشون رو درختن؟ اگه شما هم به اشتباه جواب دادید ۲ تا گنجشک احتمالا ناخودآگاه تصمیم گرفتن رو برابر یا بخش عمده ای از فرآیند عملگرایی میدونید، در حالی که تصمیم گیری چیزی جز نقطه صفر عملگرایی نیست و اگرچه برای عمل کردن لازمه اما اصلاً کافی نیست. درسته که اون ۳ گنجشک تصمیم گرفتن که پرواز کنن اما تا وقتی عملاً از روی شاخه پرواز نپریدن، هیچ فرقی با زمانی که تصمیم به پرواز نگرفتن، ندارن.

اکثر ما حداقل یک بار این اتفاق برامون افتاده: چیزی رو دیدیم و با حسرت یادمون اومده که فلان وقت قبل ایده، فکر و حتی تصمیم به عملی کردن این کار رو تو ذهنمون داشتیم، حسرت می خوریم که محصولات و مشتری هایی که میتونستن برای ما باشن، شدن برای یکی دیگه، چون اون فکر رو یکی به این دلیل که (شاید ناقص تر از ما) فقط اومده اجرایی کرده، نتایج خیلی خوبی گرفته.

پس یادمون باشه حتی اگه راجع به یه چیزی فکر خوبی داریم یا تصمیمی گرفتیم تا وقتی عملی در رابطه با اون کار از ما سر نزده، در واقع نه فکری کردیم، نه تصمیمی گرفتیم و نه کاری رو انجام دادیم. در نتیجه هیچ دستاوردی برای ما اتفاق نیفتاده و این چرخه با عمل کردن به افکار و تصمیماتمون به بار میشینه و در روزگار و اذهان مردم ثبت میشه. چیزی که ما لازم داریم اراده انجام کارها از صفر تا صده. به قول وینسنت لمباردی تفاوت بین یک فرد موفق و ناموفق، تنها کمبود توانایی و نداشتن دانش نیست، بلکه نبود اراده و خواست کافی برای انجام کارهاست.

 1. اقدام نمی کنیم چون از شکست می ترسیم
این مقاله را از دست ندهید  چرا مدیریت تحول فردی و سازمانی؟

حس ملامت و تحقیر شدن در اثر شکست احتمالی باعث میشه گاهی ترجیح بدیم به جای اینکه اقدام کنیم، عملی ازمون سر نزنه. آریانا هافینگتن نویسنده آمریکایی میگه: ما باید قبول کنیم که همیشه قادر به اتخاد تصمیم درست نیستیم, بعضی وقت ها امکان داره با تصمیماتمون افتضاح به بار بیاریم اما باید درک کنیم که «شکست نقطه مقابل موفقیت نیست، بلکه قسمتی از موفقیت است»

انتظار ملامت نشدن بعد از شکست یا شکست نخوردن مثل اینه که انتظار داشته باشیم فوتبالیست موفقی بشیم و بدون هیچ شکستی همیشه و در همه مسابقات قهرمان بشیم.

 1. چگونه عملگرا باشیممهمتر از انجام یک کار باکیفیت، انجام کار است

کمال طلبی یکی از بزرگترین دشمنان عملگراییه. در بسیاری از مواقع، انجام کارها رو فقط به این دلیل به تعویق میندازیم که صرفاً دوست داریم تحت هر شرایطی بهترین عملکرد رو داشته باشیم و بهترین شرایط رو تجربه کنیم. بنابراین شروع می کنیم به ساختن پیش نیاز و مانع ذهنی… بذار دو بار دیگه کتاب رو دورخوانی کنم، بعد بشینم تست هاشو بزنم. بذار حقوقم زیاد بشه میریم یه سفر خیلی خوب، اولین خونه ای که میخوام بخرم کمتر از ۱۰۰ متر نباید باشه و … همیشه باید از جایی شروع کرد، از نقطه شروع هیچ انتظاری غیر از نقطه شروع نباید داشت. معمولاً یک کار باکیفیت در اثر تکرار، تجربه و تصحیح کارهای قبل اتفاق میفته و مسلماً صحبت ازکیفیت کاری که اصلاً شروع نشده، بی فایدس و لازمه اول کاری رو انجام بدیم و به مرور در پی بالابردن کیفیت اون باشیم.

 1. اقدام نمی کنیم، چون مسیر برایمان شفاف نیست

دقت کردید وقتی محل کار یا زندگیمون رو عوض می کنیم یا میریم یه کشور یا حتی یه شهر جدید یه حس غریب داریم؟ یه دلشوره که به خاطر حس عدم اطمینان ما از محیط جدیده. هیچی مثل ابهام و عدم شفافیت انسان رو نمی ترسونه. در بسیاری از مواقع چون برامون شفاف نیست و نمی دونیم عواقب کاری که می خوایم انجام بدیم چیه. دلشوره می گیریم و ترجیح میدیم از دایره امنی که توش قرار داریم خارج نشیم اما آیا انسان موفقی رو میشناسید که صرفاً با انجام کارهای کم ریسک و پیش بینی پذیر به موفقیت رسیده باشه. من نمی شناسم. اصلاً یکی از وجوه تمایز متداول بین انسان های موفق و معمولی، انجام کارهای پرریسک، شجاعانه و ظاهراً ناممکنه.چگونه عملگرا باشیم

این مقاله را از دست ندهید  عادت چیست؟ چگونه عادت های بد را تغییر دهیم؟

برایان تریسی سخنران و نویسنده مشهور میگه: برای پیشرفت در کارهاتون سعی کنید کارهای ناممکن انجام بدید. اگر برادران رایت وقتی داشتن برای اختراع هواپیما تلاش می کردن لحظه ای به این فکر می کردن که نمیشه، قطعاً الان کنار نام هواپیما اسم برادران رایت به عنوان مخترع درج نشده بود.

 1. اقدام می کنیم ولی دیر

گاهی یه فرصت هایی هست که به قول معروف ضرب العجل و مهلت انجام داره. مثلاً تصور کنید جريان خون بخشي از مغز یه انسان کم بشه و سلولهاي مغزی از گرفتن اكسيژن باز بمونن، دچار مرگ بشن يا به طور موقت فعاليت نکنن. بد نیست بدونیم یه متخصص در اون موقعیت فقط ۴ دقیقه مهلت داره که اون انسان رو زنده نگه داره و به اصطلاح گلدن تايم (زمان طلایی) سلولهاي مغزي در اون شرایط فقط ۴ دقيقس. به نظرم هر فرصتی که تو زندگی هر آدمی وجود داره یه زمان طلایی داره. اگه در اون زمان طلایی اقدام کردیم پیروز مال ماس وگرنه حسرت سهممون میشه.

اگه بخوام کل این مقاله رو در چند جمله خلاصه کنم ترجیح میدم از رمز موفقیت راکفلر میلیاردر آمریکایی بگم:

در نیویورک پایین ساختمون معروف امپایراستیت که مجسمه راکفلر در اونجا قرار داره، ۳ جمله از زبون این میلیاردر آمریکایی نوشته شده:

موفقیت های اقتصادی من، به دلیل به کارگیری این سه جملس:

 • زودتر از دیگران مطلع شدم
 • زودتر از دیگران تصمیم گرفتم
 • وقتى تصمیم گرفتم چشمم رو بستم و سریع عمل کردم

موفق و بهترین باشید

سید علی باقرپور

مدرس و نویسنده در حوزه موفقیت و تحول فردی و سازمانی

IMG_7760

4 دیدگاه

 1. مقاله تون بسیار کاربردی و مفیده .به درد خیلی از افرادی می خوره که نمی دونن چرا هیچ وقت کارهایی را که می خواهند انجام دهند، انجام نمی شه و متأسفانه تا یه آدمی و می بینند که مثل خودشون نیست و اهل عمله،شروع می کنند به آیه یأس خوندن …. غافل از اینکه من مؤفق می شوم چون برای من شکست معنایی ندارد.

 2. حسن گفت:

  بسيار زيبا بيان كرديد و بخصوص يكي از مشكلاتم كه در بيشتر مواقع اتفاق ميافته كمال گرابودتم كه با خواندن اين مقاله متوجه شدم كه در دوران تحصيلي استباه زبادي مرتكب شدم
  مثال گنجشك بسيار جالب بود
  سپاس

 3. مجید لطفی گفت:

  من خیلی این اخلاق رو دارم که حتما باید کاری که انجام میدم همه چیز تموم باشه
  مرسی از راهنماییتون
  راهکارتون مفید بود

 4. جواد یاحقی گفت:

  بزرگترین مشکل جوامع جهان سومی حرف زدن و ادعا کردن و اقدام نکردنه. در حالی که جوامع توسعه یافته همیشه از ما جلوترن چون ایده هاشون رو تبدیل به عمل می کنن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت نام دوره رایگان تحول فردی
GET IT NOW
500% MORE SUBSCRIBERS
EFFICIENCY
BOOST YOUR SALES
CREATIVITY
INSPIRE YOUR VISITORS
BE UNIQUE
CREATE UNIQUE POPUPS
دوره صوتی رایگان تحول فردی
یک ساعت محتوای آموزشی شامل
متن آزمایشی توضیحات
دوره صوتی رایگان تحول فردی
یک ساعت محتوای آموزشی شامل
چگونه هدف گذاری کنیم؟
چگونه موثر برنامه ریزی کنیم؟
چگونه بر تنبلی هایمان غلبه کنیم؟
چگونه از زمانمان بیشترین بهره را ببریم؟
چگونه با صرف زمان کمتر، عملکرد بهتری داشته باشیم؟