افزایش تمرکز حواس و راه های آن (چطور تمرکز حواس داشته باشیم)

سلیگمن
درماندگی آموخته شده (راهکارهای مقابله با درماندگی آموخته شده)
شهریور 6, 1395
ورودی های ذهن
کنترل ورودی های ذهن را چرا باید جدی گرفت؟
شهریور 13, 1395

افزایش تمرکز حواس و راه های آن (چطور تمرکز حواس داشته باشیم)

چگونه تمرکز کنیم

راه های افزایش تمرکز حواس چه چیزهایی هستند؟

در این مقاله قصد دارم در مورد تمرکز و راه های افزایش تمرکز حواس مطالبی رو خدمتتون تقدیم کنم.

سلام دوستان عزیزم

به نظرتون تمرکز کردن اصلاً چیز مهمیه و افزایش تمرکز حواس لازمه؟

بله! چرا که نه! من به جرات میگم که اگه به رفتار خودمون یا دیگران دقت کنیم می بینیم که حتی ۵ نفر ار ۱۰۰ تا آدم دور و برمون هم نمی تونن لااقل ۲۰ دقیقه فقط روی یه کار تمرکز کنند. اصولاً تمرکز کردن(ارادی) کار سختیه و مغز ما بعد از ۲۰ دقیقه از انجام یک کار، تازه موتورش گرم میشه و روند صعودی تمرکز شروع میشه. شاید خیلیا وقتی حتی با نیت انجام کار متمرکز هم کاری رو انجام میدن، نتونن بیش از ۷-۸ ثانیه این کار رو انجام بِدن و مدام فکرشون از یه موضوع بپره تو یه موضوع دیگه و به اصطلاح پرش فکری زیادی داشته باشن و قطعاً یکی از علت های اینکه نمی تونیم کارهامون رو با کیفیت انجام بدیم و اون ها رو به اتمام برسونیم، اینه که نمی تونیم بشینیم چند دقیقه صرفاً یه کار رو انجام بدیم و تمام توجه و تمرکزمون روی اون کار باشه.

تعریف تمرکز

تمرکز یعنی توانایی جمع کردن فکر و به حداقل رسوندن حواس پرتی و نگهداشتن فکر روی یه موضوع. مثلاً وقتی داریم کتاب می خونیم، تمام حواسمون به کتاب خوندن باشه.

انواع تمرکز

تمرکز به دو نوع ارادی و غیر ارادی وجود داره. وقتی آگاهانه حواسمون رو جمع می کنیم که یه کاری رو انجام بدیم، مثلاً درس بخونیم یعنی داریم به صورت ارادی تمرکز می کنیم. مثال تمرکز غیرارادی هم زمانیه که ناخودآگاه حواسمون پرت یه موضوعیه و متوجه اتفاقات پیرامونمون نیستیم. مثل وقتی داریم فیلم مورد علاقمون رو می بینیم و دیگران صدامون می زنن و متوجه نمی شیم.

چرا تمرکز نداریم؟

تو دنیایی که همه چیز سریع تر شده، ابزارهای حواس پرت کن (مثل موبایل و برنامه های متعددش) بسیار متنوع تر و بیشتر شده، پرش های ذهنی و بی قراری آدم ها برای انجام فقط یه کار به طور سرسام آوری افزایش پبدا کرده و صبوری و زمان کیفی انجام کارها کمتر شده، انجام کارهای متمرکز بسیار پراهمیت تر شده و راه های افزایش تمرکز حواس فرشته نجاتیه برای حل معضلات عملکردی انسان امروز.

چرا باید تمرکز کنیم؟

چون با تمرکز کردن می تونیم با کنترل افکار مزاحم و جمع کردن حواسمون، سرعت، کیفیت و زمان مفیدمون رو افزایش بدیم و با صرف انرژی کمتر چند برابر بیشتر از حالت غیرمتمرکز کارهامون رو انجام بدیم و بازدهیمون رو افزایش بدیم. مثلاً اگه تو زمان های بی تمرکزی تو ۱ ساعت ۱۰ صفحه و با کیفیت و یادگیری کم مطالعه می کنیم، با تمرکز می تونیم تو ۱ ساعت ۲۵ صفحه رو بخونیم و چند برابر بیشتر مطلب رو یاد بگیریم.

وقتی بین این همه آدمی زندگی می کنیم که کاری که باید تو ۱۰ دقیقه انجام بشه رو تو ۳-۴ ساعته انجامش میدن، اگه ما مهارت تمرکز کردن رو یاد بگیریم، سرعت رشدمون از همه اون ها بیشتر میشه و خیلی سریعتر از افراد دیگه موفق میشیم.

این مقاله را از دست ندهید  تحول درون؛ زیربنای موفقیت (راهکارهایی برای تحول درون)

چطور تمرکز کنیم؟

برای اینکه راحت تر بتونم موضوع رو توضیح بدم ترجیح میدم یه شرایطی رو مثال بزنم که تقریبا هممون تجربش کردیم و اون زمان خوندن کتابه که انصافاً یکی از سخت ترین زمان های تمرکزه.

همونطور که در کتاب «چیزهایی که در مدرسه به شما نمی آموزند» هم عرض کردم، لازمه ی این که وقتی می شینیم به مطالعه کردن فقط درس بخونیم اینه که یاد بگیریم چطور افکارمون رو متمرکز کنیم روی اون چیزی که داریم می خونیم. معمولاً وقتی می شینیم به کتاب خوندن فکرمون هزار راه میره و از اتفاقات بچگی تا چالش های چند دقیقه قبل و اون لحظمون به صورت صوتی و تصویری جلوی چشمامون رژه میرن، با هر صدای موبایل حواسمون مره سمت یه چیز. یاد فلان جوکی که دیروز از دوستمون شنیدیم میفتیم و خندمون می گیره، ادامه فلان کل کل با دوستمون رو هی تو فکرمون ادامه میدیم که اگه اینجوری بهش می گفتم نفله میشد… یه چیز تو این مایه ها

انسان فقط می تونه کارهایی رو که به صورت عادت و بدون فکر انجام میشن رو همزمان با هم انجام بده و نمی تونه در لحظه فکرشو به دو تا کاری که نیاز به تمرکز داره، معطوف کنه و اون ها رو با هم انجام بده. 

بعضیا به خصوص بیشتر خانوم ها سرعت پرش فکریشون انقدر زیاده که فکر می کنی می تونن چند تا کار رو همزمان و موازی با هم انجام بدن، مثلاً طرف داره یه متن رو با موضوع «شباهت حوادث تروریستی پاریس با حوادث ششصد سال قبل در قسنطنیه» برای مدیرش تایپ می کنه و همزمان حال خواهرشو پشت تلفن می پرسه و حوادث مهمونی شب قبل رو با اون تحلیل می کنه و جواب ارباب رجوع رو که خیلی عجله داره رو هم میده و هر از گاهی هم جواب تلفن های داخلیشو میده و یه تلویزیونی هم که جلوش روشنه و داره سریال کیمیا رو نشون میده، هم نگاه می کنه و بعد که از همه این کارها فارغ شد، وقتی ازش راجع به همه کارها بپرسی می بینی قشنگ متن رئیس رو بدون غلط تایپ کرده، تحلیل حوادث و پیامدهای مهمونی شب قبل رو به انضمام احوالات خانواده به لحظه برات تشریح می کنه، بهت میگه که اون ارباب رجوع بار چندمش بود میومد این شرکت و چند بار دیگه هم همین سوال رو تا به حال مطرح کرده بود، افرادی که با تلفن های داخلی باهاش تماس گرفتن چه کارهایی داشتن و چه جوابی گرفتن و جوری برات با جزئیات چَک خوردن کیمیا از آرش رو تعریف می کنه که حس می کنی خودش شخصاً به جای کیمیا چک خورده و با شرح مفصلی که از سریال می شنوی از فردا هوس می کنی یه دقیقه هم تلویزیون نبینی و به جاش خانوم این وظیفه خطیر رو انجام بده و داستان رو برات تعریف کنه تا با ۵ دقیقه مراجعه به ایشون، یک ساعت وقتت رو ذخیره کنی و به کار دیگه ای برسی و تازه پیش بینی درست قسمت بعدی رو هم دریافت کنی. حالا جای همون خانوم یه آقا رو در اون موقعیت تصور کن ببین چی میشه! قرار بوده متن رئیس در ۲۰ دقیقه تایپ بشه اما ۲۰ دقیقه تموم شده و هنوز ۱۰% از مطالب تایپ شده چون همسر این آقا چند دقیقه در مورد مهمونی دیشب باهاش حرف زده و آقا تمام اون مدت نتونسته کار دیگه ای انجام بده و بعد از تموم شدن مکالمه، یه چند دقیقه ای که راجع به حرف های خانوم فکر کرده، وسط فکراش چند تا از زنگ های داخلی رو جواب داده، به پاسخ درست و حسابی به ارباب رجوع که نرسیده هیچ، دیدن و توصیف سریال کیمیا پیشکش! اون خانوم و آقا ممکنه هر دوشون فعالیت های ضروری که به عهدشون گذاشته شده رو انجام بدن اما سرعت انجام کار توسط خانوم برای انجام کارهای همزمان بیشتره نه به دلیل اینکه در لحظه توانایی انجام چند تا کار نیازمند به توجه رو داره که به خاطر این که سرعت انتقالش از یه کار به یه کار دیگه خیلی بالاس، ذهنش توانایی این رو داره که تکه تکه تصاویر سریالی که دیده، تکه تکه کلماتی که شنیده و … رو به هم متصل کنه، یه سناریو تحویلت بده و در عین حال با توجه روی متن، بدون غلط هم تایپ کنه. واقعیت اینه که اون خانوم برای انجام حتی بخش کوچیکی از تایپ کلمات، صحبت پشت تلفن، پاسخ به ارباب رجوع، دیدن سریال و … باید به اون ها توجه کنه و مغزش موضوع رو تحلیل کنه تا بتونه کار رو انجام بده. اتفاقی که افتاده این بوده که حین انجام کار ۲ثانیه فکرش متمرکز بوده روی تایپ، ۳ثانیه روی تماس تلفنی، ۲ ثانیه روی فیلم، ۴ ثانیه به سوال ارباب رجوع و پاسخ به اون و …

 

موازی کاریدر نتیجه اینکه انسان ها در لحظه به هیچ وجه نمی تونن، بیش از یک کاری که به توجه و آگاهی نیاز داره رو انجام بِدن و این سرعت انتقال آدمهاست که باعث تفاوت سرعت در انجام کارهای موازی توسط یه نفر با نفر دیگه میشه نه توانایی انجام کارها به صورت موازی و همزمان. این همه داستان گفتم تا بگم نباید سعی کنیم به خودمون و دیگران بقبولونیم که می تونیم هم درس بخونیم، هم بازی رئال مادرید – بارسلونا رو بدون از دست دادن یک صحنه تماشا کنیم و هم مراقب پدر یا مادر محترم باشیم که یه وقت نبینن که در حال درس خوندن نیستیم و داری فوتبال می بینیم. وقتی بدونیم و بپذیریم که با یه دست نمیشه دو تا هندونه برداشت و انجام آگاهانه و با توجه کارها با هم و به صورت موازی غیرممکنه، تکلیفمون با خودمون روشن تر میشه.

خب! راه های افزایش تمرکز حواس چیا هستند؟

بهتون قول میدم اگه این توصیه ها رو برای انجام یه کار در نظر بگیرید، تمرکزو کیفیت انجام کارهاتون چندین برابر بیشتر میشه:

راهکار اول برای افزایش تمرکز حواس: برای انجام کار متمرکز باید نسبت به اون کار علاقه داشته باشیم. وقتی هیچ علاقه ای به کتاب خوندن نداریم خب مسلمه که وقتی کتاب دستمون می گیریم خوابمون می بره یا هی سرمون رو به چیزهای دیگه مشغول می کنیم.

راهکار دوم برای افزایش تمرکز حواس: هر وقت فکر مزاحمی خواست حواسمون رو منحرف کنه و فراموش کردن و عبور از اون برامون سخت بود (خیلی کوتاه و در حد اینکه بعداً وقتی به اون عبارت نگاه کردیم یادمون بیفته) یه جا یادداشتش کنیم که بعد از زمان انجام کارمون بهش بپردازیم. مثلاً داریم مطالعه می کنیم یه دفعه یادمون میاد باید تا ۲-۳ ساعت دیگه بریم نون بگیریم و اگه نریم هم تکه بزرگمون گوشمونه. سریع کارمونو تو یه کاغذ می نویسیم. خوبی این کار اینه که خوره فکر به انجام این کار با اطمینان از این که این کار رو فراموش نمی کنیم، از وجودمون میره و برای مطالعه راحتمون میذاره اما اگه انجام اون کار رو پشت گوش بندازیم پرش ذهنی و ترس از نون نگرفتن!! و … ول کُنِمون نیس.

راهکار سوم برای افزایش تمرکز حواس: اون چیزی که مشخص می کنه ما الان باید چی کار کنیم، اولویته. اون کاری زودتر باید انجام بشه که نسبت به کار دیگه برامون مهم تره و بیشتر ذهنمون رو مشغول کرده. دقت کردید وقتی یک کار مشخص انجام نشده و باید انجام بشه، همیشه بخشی از ذهن ما رو به خودش اختصاص میده؟ حتی وقتی به صورت آگاهانه به اون فکر نمی کنیم! اصلاً هم مهم نیست که این کار خیلی کوچیکه یا بزرگ. اگه کاری به ذهن ما برسه و انجام نشه و به فردا و آینده موکول بشه، این کار بخشی از مغز ما رو به خودش اختصاص میده تا روزی که تکلیفش معلوم بشه. وقتی ذهنمون با نوشتن یه موضوع آروم نمیشه یعنی انجام اون کار نسبت به کاری که داریم انجام میدیم، اولویت بیشتری داره و اول اون باید انجام بشه.

راهکار چهارم برای افزایش تمرکز حواس: قبل از اینکه کارمون رو شروع کنیم برای خودمون مشخص کنیم که هدف از کاری که می خوایم انجام بدیم چیه و با انجام این کار دنبال چی هستیم.

چطور تمرکز حواس داشته باشیمداشتن هدف باعث میشه مغز در حین خوندن مطالب برای پیدا کردن پاسخ سوالات و اهداف مشخص شده جستجوگر و مشتاق و کنجکاو باشه و بعد از پیدا کردن جواب ها هم به خاطرسپاری اون ها عمیق تر میشه.

راهکار پنجم برای افزایش تمرکز حواس: حین انجام کار هر وقت متوجه شدیم که فکرمون مدتیه جای دیگس، فقط سعی کنیم برگردیم روی کاری که انجام می دادیم. فکر کردن به این که چرا حواسمون پرت شد و درگیر شدن با افکار مزاحم چیزی جز اتلاف بیشتر وقت و طولانی شدن زمان حواس پرتی و دورتز شدن از موضوع هیچ نتیجه ای برامون نداره.

مقالات زیر تکمیل کننده این نوشته هستند:

این مقاله را از دست ندهید  تمرین های افزایش تمرکز و رفع حواس پرتی

این مقاله را از دست ندهید  موانع تمرکز کدامند (راهکارهایی برای مهار موانع تمرکز)

اگه حس کردید نیاز دارید مطالب خیلی خیلی بیشتری بدونید محصول «عملکرد فوق العاده با افزایش تمرکز حواس» (۲۰۰ دقیقه محتوای آموزشی در مورد افزایش تمرکز) رو ملاحظه بفرمایید.

خرید انلاین

متشکرم از توجهتنون

امیدوارم همیشه متعهد، عملگرا و مثبت اندیش باشید

سید علی باقرپور

مدرس و نویسنده در حوزه موفقیت و تحول فردی و سازمانی

باقرپور

1 دیدگاه

  1. سحر فیضی گفت:

    مقاله خوبی بود
    فیلمی که ضبط کردید خیلی خلاقانه و کاربردی بود
    فکرهای جالبی دارید!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت نام دوره رایگان تحول فردی
GET IT NOW
500% MORE SUBSCRIBERS
EFFICIENCY
BOOST YOUR SALES
CREATIVITY
INSPIRE YOUR VISITORS
BE UNIQUE
CREATE UNIQUE POPUPS
دوره صوتی رایگان تحول فردی
یک ساعت محتوای آموزشی شامل
متن آزمایشی توضیحات
دوره صوتی رایگان تحول فردی
یک ساعت محتوای آموزشی شامل
چگونه هدف گذاری کنیم؟
چگونه موثر برنامه ریزی کنیم؟
چگونه بر تنبلی هایمان غلبه کنیم؟
چگونه از زمانمان بیشترین بهره را ببریم؟
چگونه با صرف زمان کمتر، عملکرد بهتری داشته باشیم؟